poniedziałek, 2 stycznia 2017

Marjane Satrapi - Persepolis

 
Dziś opowiem Wam o jednej z najbardziej znanych i wielokrotnie nagradzanych powieści graficznych na świecie. Persepolis, autobiograficzna historia Marjane Satrapi, polecona została przez Emmę w jej czytelniczej grupie Our Shared Shelf. Wyjątkowa pozycja, którą warto przeczytać chociażby ze względu narastających w naszym kraju nastrojów ksenofobicznych, zwłaszcza w przypadku ludzi, których obecnie z niewiadomych przyczyn odbiera się nad wyraz demonicznie. Tymczasem warto zaznaczyć, że nie wszyscy Irańczycy to fanatycy. "Persepolis" to książka szczególnie dla tych, którzy Iran kojarzą głównie z terroryzmem.


Kiedy po raz pierwszy miałam okazję przyjrzeć się formie tej książki, o mało nie zachłysnęłam się z zachwytu. Przyzwyczajona do pochłaniania treści w formie słownej ucieszyłam się na pewnego rodzaju alternatywę, powieść w formie czarno-białego komiksu. Mimo, że jest to pozycja dostępna na polskim rynku, przeczytałam oryginał - kierunek studiów zobowiązuje. A skoro o studiach mowa, pewnie nie wiedzieliście, że opisywana dziś  przeze mnie "Persepolis" jest lekturą obowiązkową na 250 uniwersytetach na świecie?
*

Dwutomowa autobiograficzna opowieść ma swój początek we wczesnych latach 70., kiedy Marjane jest jeszcze dzieckiem - niezwykle inteligentną dziewczynką, która nie do końca rozumie zachodzące zmiany w jej otoczeniu. Wraz z rozwojem wydarzeń, Marjane ukazuje nam nieznaną mieszkańcom zachodu kulturę z perspektywy normalnej, pragnącej wolności dziewczyny. Pomimo upływu lat, opisywana historia zdaje się nie tracić na aktualności, ponieważ podejmuje wszystkie współczesne problemy, zaczynając od zniewolenia kobiet, przez fundamentalizm religijny, a na problematyce imigrantów kończąc.

Komiks większości z nas kojarzy się z dynamizmem. Ja również wpadłam w swego rodzaju pułapkę, oczekując od Satrapi lekkiej opowieści, którą pochłonę w kilka godzin. Nic bardziej mylnego. Czytając Persepolis, ze strony na stronę uświadamiasz sobie, że zastosowanie takiej, a nie innej warstwy graficznej - prostych rysunków, mało wyrafinowanej kreski, czarno-białej kolorystyki, surowości obrazów - było jak najbardziej przemyślane. Na własnej skórze zaczynasz odczuwać siłę przekazu, wzmocnioną przez charakterystyczne obrazy i ociężałą formę. Stajesz się obserwatorem wszystkich paradoksów i okrucieństwa, na próżno szukając sensu i logiki dla toczących się zdarzeń.
Persepolis to nie tylko donośny głos sprzeciwu wobec narzuconego siłą religijnego reżimu. Urzekająco subtelny sposób zaznaczenia wątku feministycznego, zgrabnie przeplecionego z motywami zagmatwanej, współczesnej historii Iranu, to coś, co całkowicie skradło moje serce. Rodzina, w której dorastała Satrapi, przywiązana była do nowoczesności, otwierała się na zachodnią kulturę. Feminizm Marjane wyrósł na filarach gruntownej edukacji, nieustannego wsparcia ambicji i poczucia niezależności, zapewnianych przez obojga rodziców.

 
W 2007 r. powstała animowana adaptacja komiksu pod tym samym tytułem, którą znajdziecie online tutaj. Marjane jest autorką komiksów i książek dla dzieci, reżyserką filmową i felietonistką. Mieszka w Paryżu, kocha papierosy.


Gorąco polecam Wam ten artykuł. I ten.