czwartek, 6 października 2016

20 pytań, które warto zadać nowo-poznawanej osobie.


W ciągu naszego życia trafiamy na różne osoby. Ludzi, których chcielibyśmy poznać i przez których chcielibyśmy zostać docenieni. Przyjaciel, któremu możemy zwierzać się ze swoich szalonych, filozoficznych teorii o 3 nad ranem to prawdziwy skarb. Potrzebujemy kogoś, kto nas zrozumie wśród ogromu ludzi, którym w większości na tym nie zależy. We współczesnym świecie, słuchanie, a przede wszystkim zainteresowanie tym, co inni mają do powiedzenia - pomału odchodzi w niepamięć.
W artykule na Huffington Post, psycholog Michelle Roya Rad na temat aktywnego słuchania wypowiedziała się w następujący sposób:

"Lubimy ludzi, którzy potrafią nas wysłuchać i coraz częściej narzekamy na to, że bardzo trudno na takich trafić. Bardzo łatwo umiemy też odróżnić kogoś, kto słucha nas z zainteresowaniem od osób, które tylko udają, że są nami zainteresowane. Podstawą znalezienia relacji na głębszym poziomie jest empatia. Odbiorca empatyczny to osoba, która potrafi odłożyć na bok cały swój bagaż doświadczeń, ignorować wszelkiego rodzaju rozproszenia z zewnątrz, aby w pełni poświęcić się rozmowie z drugą osobą. Uczestniczy w niej dla odbiorcy, a nie dla siebie."

Jeśli naprawdę zależy Ci na poznaniu nowej osoby, warto, byś w trakcie wspólnych rozmów przemycił/-a co najmniej kilka z niżej wymienionych pytań.

1.Jakie jest Twoje życiowe motto, albo filozofia według której starasz się żyć?

Możesz otrzymać odpowiedź w stylu: hakuna matata lub coś, co przykuje Twoją uwagę. Tego rodzaju pytanie pomoże sprawdzić, jakie jest usposobienie Twojego rozmówcy. Czy podchodzi do życia negatywnie, czy może pozytywnie?

2. Co lubisz w sobie najbardziej?

To doskonałe pytanie na zbadanie poziomu pewności siebie. Jeśli rozmówca nie będzie w stanie nic wymienić, może to oznaczać, że tak naprawdę ma problemy z uwierzeniem w samego siebie. Jeśli odpowiedź padnie, będziesz mógł/mogła ocenić ją pod względem wartości, które uważa za najważniejsze.

3. Czy jesteś osobą wierzącą/praktykującą?

To pytanie może wydawać się banalne, ale dzięki poznaniu duchowych preferencji będziesz mógł/mogła sprawdzić, na ile do siebie pasujecie i na ile zgodne mogą być Wasze poglądy.

4. Jaki okres swojego życia uważasz za najlepszy?

To pytanie pomoże Ci niejako wejść w sferę wspomnień Twojego rozmówcy.5. Jaka była najgorsza rzecz, jakiej doświadczyłeś/doświadczyłaś?

Pytanie może wydawać się mroczne i odrobinę kontrowersyjne, jednak żeby w pełni kogoś poznać, musimy też wiedzieć o bolesnych doświadczeniach danej osoby.

6. Jakie jest Twoje największe marzenie?

Wielu ludzi boi się zdradzać największe marzenie, w obawie, że się nie spełni. Przekonanie do zwierzeń w tym aspekcie, pozwoli zbudować w Waszej relacji zaufanie.

7. Kim chciałeś/chciałaś być w dzieciństwie?

Tego typu pytanie pozwoli Ci poznać wewnętrzne dziecko tkwiące w każdym z nas. Jest do niezwykle ważne w poznawaniu nowych osób na głębszym poziomie.

8. Jakie jest Twoje największe osiągnięcie?

Nie pospieszaj swojego rozmówcy przy odpowiedzi na to pytanie. Pozwolenie komuś na zwierzenie się w tego rodzaju aspektach sprawi, że Twój rozmówca uwierzy, że naprawdę zależy Ci na Waszej relacji.

9. Jak myślisz, po co tutaj wszyscy jesteśmy?

To może być wstęp do jednych z najgłębszych rozkmin Waszej relacji w historii, dlatego warto zadać to pytanie. Znalezienie odpowiedzi może otworzyć przed Wami kompletnie nowe spojrzenie na świat.

10. Opowiesz mi o swojej najlepszej relacji?

Tym pytaniem możesz otworzyć głęboką ranę, ale jeśli Twój rozmówca nie będzie gotowy na odpowiedź, po prostu Ci o tym powie. Odpowiedź otworzy Ci spojrzenie na ważny etap w jego przeszłości.

11. Jeśli mógłbyś/mogłabyś zmienić jedną rzecz na świecie, co by to było?

Odpowiedź na to pytanie pokaże Ci, co jest głównym motorem do działań Twojego rozmówcy i co tak naprawdę w życiu liczy się dla niego najbardziej.

12. Lubisz swoją pracę? Jeśli nie, co chciałbyś/chciałabyś robić zamiast tego?

Niestety zdecydowana większość ludzi nie lubi swojej pracy, aczkolwiek to pytanie może otworzyć ich na nowe możliwości.

13. Jakie są Twoje ulubione hobby?

To oczywiste - dzięki temu pytaniu dowiesz się, jak Twój rozmówca spędza wolny czas.

14. Gdyby pieniądze nie grały roli, co chciałabyś/chciałbyś robić w życiu?

Dzięki temu pytaniu dowiesz się, kim byłby Twój rozmówca / byłaby Twoja rozmówczyni, gdyby mieli możliwość swobody finansowej i życia wedle własnych zasad.

15. Czy kiedykolwiek złamałeś/złamałaś komuś serce?

Relacje to wyjątkowo ważny element w naszym życiu, dlatego też odpowiedź na to pytanie przeniesie Waszą znajomość na wyższy, bardziej intymny poziom.

16. Za co jesteś wdzięczny/wdzięczna?

Pytanie pozwoli Ci sprawdzić wartości doceniane przez Twojego rozmówcę.

17. Czy jest jakaś rzecz, którą chciałbyś/chciałabyś, żeby ludzie lepiej w Tobie rozumieli?

Wielu ludzi czuje się niezrozumianych przez otoczenie. To pytanie pozwoli Ci poznać, jak w tym aspekcie czuje się osoba, z którą rozmawiasz.

18. Gdyby można było cofnąć czas i zrobić coś zupełnie inaczej, skorzystałbyś/skorzystałabyś z tej szansy?

Pytanie ujawniające, czy Twój rozmówca czegoś żałuje.

19. Jaka jest najbardziej szalona / ekscytująca rzecz, jaką zrobiłeś/zrobiłaś w swoim życiu?

Ludzie uwielbiają dzielić się wspomnieniami z zabawnych momentów swojego życia, to świetny sposób na poznanie ich.

20. O czym zdarza Ci się myśleć najczęściej?

Uwielbiamy dzielić się tym, co najczęściej siedzi w naszych głowach, więc dawanie szansy i przestrzeni na zwierzenia swojemu rozmówcy jest podstawą udanej relacji.***
Jestem ciekawa, czy macie na swojej liście o-te-rzeczy-warto-pytać jakieś własne, wyjątkowe pytania, które zadajecie każdej interesującej Was osobie. Jeśli tak, koniecznie dajcie znać w komentarzu, chętnie skorzystam z Waszej kreatywności ;>