sobota, 14 maja 2016

Wpis gościnny: Karolina | Nie utożsamiaj życia ze szkołą


Zostało około sześć tygodni do końca szkoły - jakieś 43 dni. Możliwe, że będą to beznadziejne czterdzieści trzy dni, spędzone w stresie zwielokrotnionym brakiem snu. Prawdopodobnie przestaniesz być na bieżąco z ulubionym serialem i zarwiesz kilka nocy na nadrabianie zaległości z języka polskiego. Niektórzy uważają, że warto poświęcić się dla ocen, inni mają wyhasane, a ja próbuję znaleźć złoty środek.

Co zrobić, by uczyć się skuteczniej?


Moje doświadczenie ze szkołą zawiera się w dwóch słowach: dezorganizacja życia. Zajęcia rozrzucone po wszystkich porach dnia, późne wracanie do domu, brak stałego czasu na naukę, nudnie prowadzone lekcje. Jeśli któryś z tych problemów Cię dotyczy, czytaj dalej - pokażę Ci w kilku poradach, jak sobie z tym poradziłam.


Własna organizacja dnia


Zmień swój sposób patrzenia na szkołę: niech myślenie o niej nie definiuje Ciebie. Nie bądź uczniem, bądź człowiekiem. Niech szkoła nie dyktuje Ci rytmu dnia: sama go ustal. Dużo zmieni się w Twoim życiu, jeśli przestaniesz wstawać codziennie rano bo musisz iść do szkoły, a zaczniesz wstawać codziennie o 6:00 rano, bo chcesz wstawać codziennie o 6:00 rano. Po prostu weź sprawy w swoje ręce!

Wykorzystaj poranek 


Ucz się przed zajęciami. Człowiek wykazuje największą zdolność do skupiania uwagi i przyswajania informacji rano. Właśnie dlatego do szkoły chodzimy we wczesnych godzinach - tylko jaki ma to sens, jeśli lekcje są marnie prowadzone i mijają się z celem? Pamiętaj, żaden budzik nie działa tak dobrze, jak ośmiogodzinny sen.


Kiedy masz ochotę spać, śpij 


Czasem wracam po zajęciach wypompowana z energii i chcę po prostu położyć się spać. Niczego nie przeczytam, bo po trzech stronach zasnę - więc najprawdopodobniej spędzę kilka godzin w social mediach, a potem będzie już za późno na cokolwiek. Lepiej było po prostu posłuchać swojego organizmu i zdrzemnąć się po lekcjach. Nikt nie powiedział, że można spać tylko nocą. Poczytaj o power naps!


Ucz się regularnie 


To najlepsze wyjście - jedyne, które pozwala uniknąć stresującego wertowania książek tuż przed egzaminem. 


_

Jakie są Wasze doświadczenia ze szkołą? 
Czujesz się podobnie jak ja, czy może zupełnie 
nie masz problemu z organizacją dnia?