niedziela, 7 czerwca 2015

Jak dbać o włosy po narkozie?

O ile dzięki rozwojowi współczesnej medycyny, w znieczulenie ogólne (lub inaczej narkozę) zapadasz po podaniu odpowiedniego preparatu w przeciągu kilku sekund, o tyle skutki samej narkozy odczuwasz w trakcie rekonwalescencji przez długie tygodnie. 
Nawet jeśli Twoje samopoczucie jest względnie dobre, osłabione są Twoje krążenie, serce i płuca, co ciągnie za sobą wiele skutków ubocznych, a między innymi wypadanie włosów. Do tego dochodzi stres przedoperacyjny, a wypadanie garściami tego, o co tak ciężko walczyłaś prze ostatnie lata masz jak w banku. Co robić w takiej sytuacji? Przede wszystkim - nie panikować.
Jeżeli ostatnimi czasy byłaś narażona na stres przedoperacyjny, a dodatkowo Twój organizm jest osłabiony znieczuleniem ogólnym, uzupełnij witaminy z grupy B oraz minerały, głównie żelazo i magnez. Jedz zielone liściaste warzywa, orzechy i nasiona. Podobnie jak produkty wieloziarniste, są także doskonałym źródłem magnezu, który jest włosom niezbędny

Kiedy piszę tę notkę, mija piąta doba od mojej operacji. Chciałam poczekać z myciem głowy do zdjęcia opatrunku, ale nie wytrzymałam. Resztkami sił i z asekuracją mamy wyszorowałam głowę, choć jak się teraz okazuje, niedokładnie. Przed wizytą kontrolną u lekarza będę musiała poradzić sobie z suchym szamponem. Podczas rozczesywania włosów na mokro przeżyłam coś więcej niż tylko szok. Straciłam mnóstwo włosów, ale przejdźmy do sedna.

Jak dbać o włosy po narkozie?

Po pierwsze: relaks. Każdy sposób relaksu jest dobry. Czy to będzie spacer, medytacja, czy słuchanie muzyki - nieważne. Ważne, by poczuć spokój. 

Po drugie: odpowiednio różnorodna i zbilansowana dieta oraz suplementacja. Postaraj się ograniczyć ilość spożywanych słodyczy - ze względu na insulinę musisz panować nie tylko nad stresem, ale również nad dietą. Wzmożony wysiłek, obecny w trakcie rekonwalescencji powoduje wzrost poziomu kortyzolu we krwi. Kortyzol wypłukuje substancje odżywcze z organizmu. Brakuje ich przez to w wielu miejscach, również w skórze głowy - a to z niej włosy czerpią budulec. Kortyzol sprawia, że nasze komórki są mniej wrażliwe na insulinę, musimy więc produkować jej więcej, żeby utrzymać poziom cukru na właściwym poziomie. Insulina powoduje, że jajniki produkują testosteron - więcej insuliny oznacza zatem więcej testosteronu, a wiadomo, że za dużo testosteronu powoduje utratę włosów. Insulina zalewa organizm, gdy do krwi trafiają cukry, trzeba więc przerwać ten cykl, zmniejszając ilość węglowodanów, a przynajmniej jedząc tylko te o niskim indeksie glikemicznym. Największym sprzymierzeńcem włosów jest białko. Mieszki włosowe są najsłabsze rano. Po nocy potrzebują białka do naprawy i wzrostu. 

Po trzecie: cierpliwość. Podstawowy filar w świadomej pielęgnacji włosów. Wprawdzie operowany pacjent w stanie ogólnego znieczulenia znajduje się zazwyczaj tylko przez kilka godzin, jednak środki anestetyczne użyte do narkozy długotrwale blokują podziały komórkowe mieszków włosowych. Środki do znieczulenia ogólnego oddziaływają na mieszki włosowe tak silnie, że powodują niedokrwienie mieszków włosowych. Przechodzą one w fazę spoczynku i po dwóch – trzech miesiącach obserwuje się wypadanie włosów. Etap telogenowy – wypierania włosa martwego przez nowy włos zdrowy trwa jakiś czas, dlatego faktyczne łysienie po operacji pojawia dopiero po dwóch-trzech miesiącach.

W związku z powyższym czeka mnie poważna zmiana w pielęgnacji skóry głowy, a na pierwsze zauważalne efekty będę musiała poczekać nawet i pół roku, bo właśnie tyle organizm potrzebuje, by w pełni oczyścić się z resztek narkozy.

♡  

Mam ogromną prośbę do Was z racji tego, że z wypadaniem i gęstością włosów nigdy wcześniej nie miewałam problemów. Przeszukajcie zakamarki pamięci związane z porostem włosów, wcierkami, suplementami diety, domowymi metodami i ampułkami, które według Was są godne polecenia. Za każdą propozycję będę niezmiernie wdzięczna. Oto lista kosmetyków, które biorę obecnie pod uwagę:

Szampon Dercos Neogenic - zawiera cząsteczki Stemoxydine pobudzające mieszki.
Szampon Pharmaceris H-STIMUPURIN - stymuluje mieszki włosowe i hamuje działanie DHT.
Odżywka Syoss FULL HAIR - zwiększa objętość i gęstość włosów, zmniejsza łamliwość.
Kuracja Dercos Neogenic - miesięczny zapas ampułek z cząsteczkami Stemoxydine 5%.
Vitapil MOCNE LŚNIĄCE WŁOSY - wzmacniający zestaw witamin i minerałów.
Inneov DENSINOLOGY - zawiera kwasy omega 3, witaminę D i cynk.

Dziękuję za wszystkie rady!