środa, 7 stycznia 2015

10 najczęstszych błędów podczas mycia włosów

Podczas prostej na pierwszy rzut oka czynności możemy całkiem nieświadomie popełnić mnóstwo błędów za jednym zamachem! Wśród części włosomaniaczek przyjęła się teoria, że szampony z silnymi detergentami - bez względu na to jak często (raz w tygodniu/miesiącu) będziemy je stosować  - są dla nas po prostu szkodliwe. Co zrobić, by bez problemu włączyć je w pielęgnację i nie dać się zwariować?


Pozwól, że zaprezentuję 10 najczęstszych błędów podczas mycia herów!

1. Nie zwilżasz odpowiednio włosów
W pośpiechu łatwo jest wskoczyć pod prysznic, podstawić głowę pod strumień wody i po chwili nałożyć szampon, który działa odpowiednio tylko wtedy, gdy włosy są w pełni zwilżone. Upewnij się, że trzymasz głowę pod strumieniem co najmniej 3 minuty - jeśli tego nie zrobisz, szampon przesuszy włosy.

2. Nakładasz za dużo szamponu
Co za dużo, to niezdrowo - i tej zasady się trzymaj. Sprawdza się ona także przy ilości użytego szamponu. Zbyt dużą ilością produktu nie tylko narazisz swoje włosy, ale też niepotrzebnie zmarnujesz pieniądze, bo większość kosmetyku i tak wyląduje na dnie wanny/prysznica. Najbezpieczniej jest nałożyć tyle szamponu, ile zmieści się na zgłębieniu wewnętrznej części dłoni.


3. Używasz szamponu z odżywką w jednym
Faktem jest, że zakup produktu 2w1 oszczędzi pieniądze. Gra nie jest warta świeczki, jeśli chodzi o pielęgnację. Nie ma fizycznej możliwości, żebyś jednocześnie oczyścił/-a i nawilżył/-a włosy - jedno wyklucza drugie! To oznacza, że ani szampon, ani odżywka znajdująca się w produkcie typu "2w1", nie spełnią w stu procentach obiecanego przez producenta zadania. 

4. Zbyt często myjesz włosy
Myj włosy tak często, jak jest to potrzebne - kto tego nie słyszał? Prawda jest taka, że nie powinno się ich myć codziennie - no chyba, że nie straszne Ci wypłukiwanie naturalnej bariery ochronnej, przesuszenie herów i kołtuny. Zdecydowanie lepszą opcją jest mycie włosów co drugi dzień, ale jeżeli możesz wytrzymać więcej, a Twoje włosy nie wyglądają na przetłuszczone - spróbuj wydłużyć czas pomiędzy myciem. 

5. Płuczesz włosy gorącą wodą
Gorące kąpiele są świetne (zwłaszcza zimą), też je uwielbiam. Niestety nasze włosy nie lubią wysokich temperatur. Płukanie chłodną lub zimną wodą to dla nich lepsza opcja - uszczelnisz naskórek, zamkniesz łuski włosa i pozostawisz je błyszczące i miękkie. Gorąca woda wysusza włosy i sprawia, że są podatne na puszenie się. Na koniec mycia zawsze skieruj na nie chłodny strumień - nie taki diabeł straszny jak go malują, zobaczysz!

6. Myjesz włosy w ten sam sposób
Rutyna. Włosy ją lubią - zwłaszcza jeśli chodzi o systematyczność w przypadku olejowania czy nakładania odżywki - ale ... nie ta zasada nie sprawdza się w każdym przypadku. A już na pewno nie w momencie, gdy dzień w dzień w ten sam sposób myjesz swoją czuprynę. Z przyzwyczajenia nakładasz szampon w tym samym miejscu i masujesz skalp w ten sam sposób - to sprawia, że pewne partie włosów są bardziej przesuszone niż te, które masujesz rzadziej. Spróbuj uatrakcyjnić metodę mycia włosów i staraj się masować różnorodnie.

7. Całą uwagę poświęcasz końcówkom
Kiedy nie byłam włosomaniaczką, stosowałam odżywkę na same końce. Warto jednak przynajmniej raz w tygodniu nałożyć produkt odżywczy na całą długość włosów! Obecne odżywki nie przetłuszczają umytych wcześniej herów, korzystnie wpływają na skalp, więc nie obawiaj się przy nakładaniu ich na całą długość i na skórę głowy. Obserwuj reakcję czupryny, jeżeli włosy u nasady nie będą się przetłuszczać, nakładaj odżywkę na całą długość tak często, jak to możliwe.

8. Spłukujesz szampon zbyt szybko
Moja znajoma po nałożeniu szamponu praktycznie natychmiast go spłukiwała, jakby w obawie, że poparzy sobie skórę głowy. Szampon to nie kwas! Spłukuj go po 1-3 minutach, w innym przypadku nie zadziała tak jak powinien. Stwórz pianę, wymasuj skalp i pozostaw ją na chwilę, by składniki aktywne mogły w pełni usunąć zanieczyszczenia.

9. Szorujesz włosy jak wariat/-ka
Ten punkt jest przeznaczony dla właścicieli/-ek farbowanych włosów. Farbowane włosy mają tendencję do wypłukiwania koloru, wymagają delikatniejszej pielęgnacji, nadmierne tarcie może je przesuszyć, zwiększyć puszenie.

10. Używasz tego samego szamponu
Stosowanie jednego, ulubionego szamponu nie jest złe, pod warunkiem, że raz w tygodniu użyjesz mocniejszego, oczyszczającego, który usunie gromadzące się na włosach składniki. Możesz też używać różnych szamponów na przemian - trzy, maksymalnie cztery.


Moimi najczęstszymi 'grzeszkami' są punkty: 2, 5 i 6... Nie wiem jak Ty, ale jestem okropnym zmarzluchem i ciężko jest mi się przekonać do chłodniejszego strumienia. Mam nadzieję, że dzisiejszy wpis choć w małym stopniu uświadomi Ci o ewentualnych błędach, które popełniasz, nie zdając sobie z tego sprawy. A może znasz inne błędy?