niedziela, 30 listopada 2014

∞ HISTORYCZNIE ∞ Szampon do włosów

Kosmetyki na które większość z nas nie zwraca szczególnej uwagi - tak jak wszystko, co stworzone przez człowieka - mają swoją historię. Z zapartym tchem analizujemy ich składy, nie zastanawiając się nawet, kiedy tak naprawdę pojawiły się na półkach sklepów i kto je wynalazł. W dniu dzisiejszym po raz pierwszy zabiorę Was w interesującą podróż do korzeni... szamponu do włosów. Zapraszam do przeczytania wpisu z nowego cyklu: 'HISTORYCZNIE', w którym postaram się przybliżyć historię naszych codziennych pomocników.Słowo szampon pochodzi od "shampoo" - nazwy tradycyjnego perskiego i hinduskiego masażu włosów z dodatkiem wyciągu z ziół. Pierwsze preparaty przeznaczone do mycia skóry głowy, były oparte na roztworach z mydeł naturalnych, otrzymywanych z różnego rodzaju tłuszczów na przykład czarnego mydła - otrzymywanego z niskiej jakości tłuszczu technicznego. 

Czarne mydło swoje właściwości i barwę zawdzięcza roślinie Nigella (czarnuszka), występującej w basenie Morza Śródziemnego. Ma białe, niebieskie lub żółte kwiaty i aromatyczne, czarne nasiona o korzennym smaku, wykorzystywane w ziołolecznictwie jako przyprawa. Wyrabiany z nich olejek eteryczny jest składnikiem perfum.

Na początku XX wieku ciekłe, perfumowane mikstury do mycia włosów całkowicie wyparły tradycyjne mydło. Miały specyficzną nazwę Shampoon, która idealnie sprawdziła się w marketingu. W 1903 roku, niemiecki chemik Hans Schwarzkopf rozpoczął prace nad produkcją pierwszego szamponu. Początkowo był w formie proszku, który trzeba było rozpuścić w wodzie, a otrzymany roztwór nadawał się do umycia włosów.  Shampoon był luksusowym kosmetykiem o intensywnym, fiołkowym zapachu, sprzedawanym w drogeriach i aptekach. Dlaczego luksusowym? Na tamte czasy (1904-1906) był całkiem drogi i nie każda kobieta mogła sobie nań pozwolić. 


20 feningów - tyle wówczas kosztowało jedno opakowanie "szamponu w proszku", który okazał się hitem. "Szampon z czarną głową" niedługo potem trafił do każdej drogerii w Berlinie, a następnie , w międzynarodowej dystrybucji trafić Rosji i Holandii, do by tuż po Niemkach podbić serca Rosjanek i Holenderek. W 1927 roku Hans Schwarzkopf wprowadził na rynek pierwszy szampon w płynie. Co ciekawe, podążając za oczekiwaniami klientek, rok później na półki sklepów trafiła pierwsza odżywka do włosów tego samego producenta!

Okey... wiemy jak to wyglądało w Europie. A jak miała się sprawa szamponu w PolsceWe Lwowie, w fabryce Odol produkowano Pixavon. Produkt ten, jak na tamte czasy miał szeroko rozbudowaną kampanię reklamową zarówno w prasie jak i okładkach nut fokstrota. Reklama pojawiała się nawet na znaczkach pocztowych!