piątek, 29 grudnia 2017

Clarissa Pinkola Estés: Women Who Run With the Wolves


Chciałabym polecić Ci książkę, którą czytałam przez ostatnie 2 miesiące. Poza ciężkimi lekturami szkolnymi, a także pozycjami, z którymi chcąc nie chcąc spotykam się obecnie na studiach, jest to pierwsza tego typu publikacja, której po prostu nie da się przeczytać w tydzień, dwa tygodnie, czy nawet miesiąc. Wymaga ona bowiem poświęcenia, wnikliwego i dłuższego analizowania tekstu, aby wynieść z jej czytania jak najwięcej. Jeśli jesteś więc molem książkowym*... chyba znalazłam coś dla Ciebie.

*molami książkowymi nazywam osoby, które uwielbiają delektować się daną książką; są całkowitym przeciwieństwem pożeraczy książek, którzy - jak sama nazwa wskazuje - potrafią pożreć daną lekturę w jeden wieczór ;)"Women Who Run With the Wolves", czyli "Biegnąca z Wilkami", doczekała się polskiego przekładu już w 2012 roku. I chociaż sama skusiłam się na przeczytanie oryginału, nie ukrywam, że ciekawi mnie jak poradzono sobie z tłumaczeniem tego dość złożonego i na swój sposób skomplikowanego tekstu. Właśnie dlatego zamierzam już na dniach zaopatrzyć się dodatkowo w wersję przetłumaczoną przez Agnieszkę Cioch.

Jak sama Estés wskazuje, celem Biegnącej z Wilkami, jest wspomaganie procesu świadomego kształtowania się naszej osobowości. Jest doskonałym materiałem do przemyśleń, którego treść powraca do nas na długo po odłożeniu książki na półkę.

Każdy poruszony w "Biegnącej z Wilkami" aspekt kobiecej psychiki, natury i duszy, poprzedzony został archetypowym opowiadaniem bądź baśnią, ściśle korespondującymi z kobiecą psychiką. Niektóre z zamieszczonych baśni możesz znać z dzieciństwa. Inne natomiast - ze względu na naturę poszukiwacza autorki i fakt, iż samodzielnie opracowywała wiele opublikowanych w książce historii - mogą okazać się prawdziwymi perełkami w kolekcji znanych przez Ciebie legend.

Jest to książka z wyższej półki. I choć w dużej mierze poświęcona jest tytułowej kobiecie, to jednak płeć męska traktowana jest przez Estés nie jako przeciwieństwo, ale uzupełnienie Biegnącej z wilkami. Pojęcie płci ujęte w spektrum za pomocą poetyckiego języka zaciera granice pomiędzy tym, co "męskie", a tym, co "żeńskie". Tego typu podejście sprawia, że przekaz płynący z książki miewa momentami charakter terapeutyczny. Tutaj nie ma miejsca na podziały czy wynoszenie jednej płci nad drugą.

Autorka pochodzenia meksykańsko-hiszpańskiego wychowana w poszanowaniu tradycji i w bliskości z naturą twierdzi, że poezją zaczęła przemawiać, zanim nauczyła się pisać. Loretto Heights College ukończyła z wyróżnieniem. W The Union Institute otrzymała tytuł doktora etnologii i psychologii klinicznej, a następnie tytuł dyplomowanego psychoanalityka Międzynarodowego Związku Psychologii Analitycznej w Zurychu w Szwajcarii. "Biegnąca z wilkami" zawiera bogate intelektualnie mity, opowieści o kobiecie pełnej życiodajnej siły, wypełnionej dobrymi instynktami, pasją i kreatywnością. Jest ona dziką kobietą posiadającą naturę zdominowaną przez instynkt. Współczesnym kobietom Estés pomaga odnaleźć cechy, tworząc nowy leksykon opisujący kobiecą psychikę, a także pokazuje, jak wspaniale być kobietą. Światowy bestseller.
Czytając "Biegnącą z wilkami" miałam wrażenie,  że poświęcając czas (niezwykle cenny) tej książce, robię dobrą inwestycję na przyszłość. Odkąd pamiętam, to własnie analiza i interpretacja tekstów sprawiały mi największą radość. Zachęcały do czytania między wierszami, zajrzenia wgłąb umysłu autora.

Książkę polecam przede wszystkim osobom, które podczas czytania pragną odkryć samych siebie na nowo, a w efekcie stać się jeszcze piękniejszymi i mocniejszymi osobami. Opowieści zawarte w książce, a także ich dogłębne analizy opatrzą psychiczne rany i pozwolą zrozumieć płynącą z nich naukę. Jeśli już uważacie się za jednostki silne, książka ta pomoże rozwijać i pielęgnować Wasz aktualny potencjał. Natomiast zagubionym ukaże ledwie widoczne ślady na piasku, po których będą mogli podążać do bezpiecznego domu.