czwartek, 22 grudnia 2016

Jak skutecznie oderwać się do social mediów?


O negatywnych następstwach uzależnienia się od social mediów, możemy przeczytać na coraz to większej ilości stron i blogów. Aplikacje społecznościowe, mimo zbijającej z tropu nazwy, mogą powodować u nas poczucie odosobnienia, samotności. Musimy mieć świadomość, że negatywne myśli, emocje i obsesyjne pragnienie lepszego życia nie biorą się znikąd - zaburzona percepcja rzeczywistości, widzianej z zakłamanej perspektywy obiektywu często staje się powodem kreowania fałszywych obaw i wzmocnienia naszej osobistej niepewności. 

W naszych czasach niemalże niemożliwym jest kompletne odcięcie się od social mediów. To właśnie dlatego "ucieczka" lub jej próba, nie zawsze okazują się dobrym rozwiązaniem. Większości z nas i tak się to nie udaje.

Obawa przed tym, że ominie nas coś ważnego, obsesyjne sprawdzanie skrzynki pocztowej, Facebooka. Nieustanny pośpiech i zbyt wiele czasu spędzanego w szkole, na uczelni, czy w pracy sprawia, że ze wszystkich sił próbujemy wykorzystać każdą wolną chwilę. Staramy się nadążać za coraz większą ilością informacji i bodźców. Nie ma czasu na popełnienie błędu, lub pominięcie czegokolwiek. Przypomnij sobie dzień, w którym odłożyłeś telefon na minimum 12 godzin. Jeśli pamiętasz dokładnie datę, to może nie jest z Tobą jeszcze tak źle... A co jeśli ... cierpisz na FOMO?


Przed ostatecznym wyrokiem spróbuj odpowiedzieć na poniższe pytania.

  • Czy zdarza Ci się zbyt nadmiernie kontrolować Instagram/Facebook (lub każdą inną platformę mediów społecznościowych)?
  • Czy zdarzyło Ci się obsesyjnie kalkulować ilość otrzymanych polubień i czuć złość, gdy nie pojawiło się ich wystarczająco dużo?
  • Czy interpretujesz ilość obserwatorów jako pomiar swojej popularności/bycia lubianym?
  • Czy czujesz zazdrość, kiedy widzisz "idealne" życie znajomych w mediach społecznościowych?
  • Boisz się, że odkładając social media na bok, ominie Cię coś ważnego?
  • Czy liczbę wrzuconych zdjęć ukazujących wyidealizowany obraz rzeczywistości, bierzesz pod uwagę w ocenianiu jakości czyjegoś życia?Jeśli odpowiedź w większości pytań brzmiała tak...Oto kilka praktycznych kroków, które pomogą Ci zminimalizować częstotliwość zaglądania do wirtualnego świata:

1. Znajdź hobby "poza siecią".
Cokolwiek. Może to być sport, sztuka, muzyka, spotkania z przyjaciółmi, odkrywanie smaków w nowo-poznanych restauracjach, czytanie książek. Znajdź coś, co sprawi Ci przyjemność POZA EKRANEM. Poważnie. To stokroć lepsze niż scrollowanie przez ten sam zlepek wiadomości i zdjęć 40 razy dziennie.

2. Nie żyj według motta "pic or it didn't happen" (dowód w postaci zdjęcia, albo wydarzenie nie miało miejsca)
Tego rodzaju podejście rujnuje niejeden dzień. Jak na ironię, coraz więcej osób pomija ważne momenty swojego życia z powodu irracjonalnej chęci zrobienia idealnego zdjęcia. Warto pamiętać, że najpiękniejsze momenty w naszym życiu pozostaną w pamięci na zawsze i nikt nie musi ich nagrywać, ani udowadniać. (Jak myślisz, czemu nie przywiozłam żadnego zdjęcia / nagrania ze swojego pierwszego koncertu twenty one pilots ;)?)

3. Rozważ usunięcie kilku aplikacji z telefonu.
Przeanalizuj, z których platform korzystasz najczęściej. Te, które pożerają Ci najwięcej czasu usuń ze swojego telefonu. Mimo, że fomo to realna choroba cywilizacyjna, prawda jest taka, że gdy wyłączysz w/w aplikacje, za wiele Cię nie ominie. Co ciekawe, jak na ironię, objawy w/w psychozy wzmacniają się głównie wtedy, gdy korzystamy z social mediów.

4. Nie bój się samotności.
Wyciszenie jest dobre dla naszej psychiki, nawet jeśli jesteśmy ekstrawertykami! Świat to głośne miejsce i dopóki nie znajdziesz dla siebie miejsca, w którym z ulgą odetchniesz, Twój umysł będzie narażony na odbieranie coraz to większej ilości niepotrzebnych bodźców. Przebywanie sam na sam ze sobą nie oznacza samotności! Wykorzystaj tę możliwość do naładowania baterii.


5. Planuj spotkania z ludźmi w realu.
Dzięki temu unikniesz nadmiernego korzystania ze skajpaja, który jak na razie umożliwia Ci interakcję wyłącznie w 2d ;)
***


Z jakiegoś powodu wyrzekamy się swojej intymności, za wszelką cenę próbując upodobnić się do uwielbianych przez nas celebrytów. Co bawi najbardziej, zapominamy przy tym, że ludzie, którzy tak bardzo nam imponują, w rzeczywistości stają na głowie, by ochronić siebie i swoich bliskich. Nadchodzące Święta to dobry moment, by odłożyć telefon, a komputer/laptop włączyć tylko po to, by wspólnie obejrzeć ulubione filmy.