niedziela, 21 grudnia 2014

O zabobonach urodowo-pielęgnacyjnych, co warto wiedzieć o trądziku, aby skutecznie z nim walczyć - cz I

"Domowe sposoby na szybkie pozbycie się trądziku." Brzmi pięknie, czyż nie? Wielokrotnie czytałam tego typu rzeczy i wprowadzałam je w życie, dopóki nie trafiłam na doświadczonych dermatologów. Niczym idiotka wykonywałam przedziwne rytuały pielęgnacyjne, mające na celu poprawić stan mojej przeoranej do granic możliwości, przypominającej jesień średniowiecza cery. 


Nie uwierzę żadnej pseudo-nowoczesnej zielarce, że pocieranie twarzy cytryną albo maseczki z ogórka pomoże pozbyć się trądziku. Dlaczego? Ponieważ trądzik to choroba, a chorobę należy leczyć. Oczywiście zdarzają się przypadki osób, które cudem po odpuszczeniu chemioterapii pozbyły się raka, ale są to pojedyncze jednostki. Tak samo pojedyncze jednostki być może pozbędą się trądziku dzięki rytuałom z pomidorem - jeżeli należysz do jednych z nich i głosisz na swoim blogu porady godne Mesjasza to naprawdę, ale to naprawdę Ci zazdroszczę.

Ja w swoją twarz wywaliłam więcej kasy niż na dwa łuki aparatu ortodontycznego łącznie z comiesięcznymi konsultacjami u ortodonty za minimum 250 zł. Zaczęło się niewinnie, w wieku bodajże 11 lat, kiedy na nosie pojawiły się pierwsze zaskórniki. Wyglądało to ohydnie, a jeszcze ohydniejsze w tym wszystkim było to, że pozwalałam na mechaniczne oczyszczanie twarzy. Po pojawieniu się pierwszych "wulkanów" (zmian ropnych) - mama kupiła mi pierwszy antybakteryjny żel do twarzy. Nie pamiętam dzisiaj jakiej był marki, ale chyba Clean&Clear z drobinkami. Produkt ten mocno przesuszył moją skórę, którą następnie próbowałam nawilżyć klasycznym kremem Nivea z parafiną w składzie. Błędów pielęgnacyjnych wynikających z nieznajomości składników kosmetyków, które stosowałam było tyle, ile blogów włosomaniaczek w Polsce, a może nawet więcej. Oczywiście zdana na rady babci, próbowałam również eksperymentów z rytuałami oczyszczającymi - wisząc z głową zakrytą ręcznikiem nad wrzątkiem, a następnie pocierając twarz lodem, nie zdając sobie sprawy jak bardzo przez takie głupie zabiegi niszczę barierę ochronną naskórka. O tym istotnym fakcie poinformowała mnie po raz pierwszy kosmetyczka.

Kto jednak najbardziej przyczynił się do całkowitego uspokojenia i wyleczenia mojej cery, przyszłościowej wizytówki mojej marki i twarzy HR? Zabrzmi to banalnie, ale DER-MA-TO-LOG. Dermatolog! Tak właśnie! Nie dietetyk, nie zielarka, nie blogerki krzyczące na lewo i prawo o skuteczności cytryny i pietruszki w rozjaśnianiu przebarwień (których notabene ciężko się pozbyć po regularnej kuracji kwasami czy serii zabiegów mikrodermabrazji). Powtórzę po raz kolejny: dermatolog


Co warto wiedzieć o trądziku aby skutecznie z nim walczyć? 

Dlaczego to właśnie mnie spotkało, przecież codziennie dbam o swoją skórę?
Trądzik nie ma nic wspólnego z codzienną higieną. To cholerstwo, na które może zachorować każdy, bez względu na pleć i wiek. Najczęściej choroba jest związana z okresem dojrzewania. Prawie każda młoda osoba w mniejszym lub większym stopniu ma problemy z trądzikiem.

Czy koniecznie muszę iść do lekarza?
TAK. Możesz próbować leczyć się na własną rękę, ale może się zdarzyć, że właśnie u Ciebie, w wyniku złego leczenia trądziku powstaną blizny, które pozostaną na całe życie i oszpecą Twoją twarz. Lekarz dermatolog, po zbadaniu przepisze leki odpowiednie do nasilenia Twojego trądziku. Często są to leki o wiele silniej i szybciej działające i dlatego mogą być wypisywane tylko na receptę.

Czy mogę pozbyć się trądziku w ciągu kilku dni?
NIE. Jeżeli chcesz skutecznie leczyć trądzik, musisz pamiętać o dwóch zasadniczych rzeczach. Trądzik jest chorobą, która trwa od kilku do kilkunastu lat. W tym czasie każdy ma krosty - u jednych jest ich kilka, u innych jest ich kilkadziesiąt. Tylko od Twojej systematyczności w codziennym stosowaniu leków zależy, jak szybko się ich pozbędziesz.

Jak długo będzie trwało leczenie?
Czas leczenia w dużej mierze będzie zależał od Ciebie. Pierwsze efekty leczenia mogą być już widoczne po kilku tygodniach, ale żeby tak było należy stosować leki zgodnie z zaleceniami lekarza, regularnie i w odpowiednich dawkach. W leczeniu trądziku istotne znaczenie ma systematyczność i cierpliwość. Musisz pamiętać o tym, że trądziku nie pozbędziesz się raz na zawsze. Trądzik może w każdej chwili powrócić. Dlatego tak ważne jest zapobieganie nawrotom poprzez stosowanie leczenia podtrzymującego, którego celem jest zahamowanie powstawania zmian uważanych za główną przyczynę trądziku.

Co się dzieje w głębi mojej skóry?
Podstawową przyczyną trądziku jest całkowite zatkanie ujść mieszków włosowych (miejsce wyrastania włosa) oraz nadmierne wydzielanie łoju, które jest związane ze zwiększoną produkcją hormonów płciowych w okresie dojrzewania. Wytwarzany w nadmiarze łój nie może się wydostać na powierzchnię skóry. Zaczyna gromadzić się tworząc pożywkę dla bakterii, które są przyczyną rozwoju stanu zapalnego, widocznego w postaci krostek i gródek na skórze. 

Jakie preparaty są stosowane w leczeniu trądziku?
Odwiedzając aptekę lub drogerię, znajdziesz wiele produktów, które są polecane dla cery trądzikowej. Niestety, tylko niektóre z nich działają na podstawową przyczynę powstawania tej choroby. Pozostałe jedynie zmniejszają nasilenie objawów trądziku. Dlatego właśnie tak wiele osób sądzi, że z trądzikiem nie można wygrać. Preparaty, które są zalecane w trądziku, można podzielić na następujące grupy:

- retinoidy do stosowania na powierzchni skóry,
- retinoidy stosowane doustnie,
- substancje przeciwbakteryjne do stosowania na powierzchni skóry - nadtlenek benzoilu, antybiotyki,
- antybiotyki stosowane doustnie,
- pozostałe dostępne w aptekach i drogeriach preparaty (np. pochodzenia roślinnego), z których część nie działa na przyczyny powstawania trądziku.

Wśród tych wszystkich preparatów jedynie retinoidy działają na podstawową przyczynę trądziku. Są one z reguły stosowane na powierzchni skóry, a doustnie tylko w najcięższych postaciach tej choroby.

Co powinienem wiedzieć o retinodach?
To grupa preparatów, które przywracają prawidłowe tworzenie się komórek naskórka i uniemożliwiają ich zlepianie. Dzięki temu nie ma przeszkody w odpływie łoju i nie powstają zaskórniki. Retinoidy działają podobnie jak pasta do zębów, która nie leczy istniejącej próchnicy, ale zapobiega powstawaniu nowych ubytków. Dlatego właśnie należy je stosować na całej powierzchni twarzy (i innych miejscach zaatakowanych przez trądzik) niezależnie od nasilenia trądziku. Nie wolno również zaprzestać ich stosowania po ustąpieniu zasadniczej choroby - tak jak w przypadku pasty do zębów, która jest stosowana nawet, gdy wszystkie zęby są zdrowe. Niektóre nowe retinoidy zmniejszają również objawy zapalenia.

To wszystko co przygotowałam dla was w dzisiejszym wpisie. Dajcie znać czy podoba Wam się temat i czy chciałybyście/chcielibyście przeczytać kolejne istotne ciekawostki odnośnie walki z trądzikiem.